1. dan: nedelja, 23. 1. 2025
Po zgodnjem jutru se je 46 učencev, štiri učiteljice spremljevalke in vodička odpravilo na 1.500 km dolgo pot do Londona. Pričakalo nas je za mesto tipično vreme: sivo nebo, vsake toliko kakšna kaplja dežja in veter, ki uniči dežnik. Učenci so se hitro naučili, da morajo dobro poslušati navodila vodičke in v več kot devet milijonskem mestu hoditi zelo skupaj, da slučajno ne izgubijo naše skupine.
Prva postojanka je bil Greenwich oz. ničelni poldnevnik, v bližini katerega je tržnica z raznovrstnimi izdelki – učencem je bila najbolj aktualna ponudba hrane. Ob prizemljeni Cutty Sark smo se zbrali za večerno vožnjo z ladjico po reki Temzi. Nekateri učenci so nespametno pustili svoje nahrbtnike in torbice na sedežih, ko so šli ven na palubo. Na srečo ni nihče ničesar pogrešil – še posebej ne potnega lista.
Nato smo se sprehodili mimo Big Bena in znamenitega parlamenta do 10 Downing Street – bivališča britanskega premierja – in do trgov Trafalgar Square in Leicester Square. Na tem zadnjem so imeli učenci prosto do prihoda avtobusa, ki je nas in našo prtljago po dolgem dnevu odpeljal do hotela.
2. dan: ponedeljek, 24. 2. 2025
Zbudili smo se v deževno jutro, a je naše razpoloženje izboljšal obilen samopostrežni zajtrk. Hotel je le nekaj minut hoje stran od postaje podzemne železnice, tako da so se učenci seznanili z uporabo javnega prevoza v Londonu. Pripeljali smo se v bližino Buckinghamske palače, kjer smo ujeli menjavo kraljeve straže.
V tem času je izza oblakov pokukalo sonce. Učenci so se lagodno sprehodili po St James’s Parku in občudovali lokalno favno in floro – no, bolj prvo kot drugo. Da bi pobližje spoznali gosko in veverico, se je eden od učencev opogumil in vprašal gospo z lešniki: “Can I please one?” Komunikacija je bila uspešna, kot priča dodana fotografija. Peš smo nadaljevali mimo Westminster Abbey in Big Bena.
Po raziskovanju okolice je bila naša naslednja postojanka Camden Town. Pot do le-tega je bila bolj zahtevna, saj je bilo na podzemni železnici več ljudi. Tam so učenci raziskovali malo bolj alternativni predel Londona in se najedli dobre hrane na tržnici.
Nato smo se vrnili v osrčje Londona in se sprehodili mimo Tower of London s kraljevimi dragulji, prečkali Temzo po Tower Bridge in slišali zgodovino bojne ladje HMS Belfast. Ves čas hoje po južnem bregu smo imeli lep pogled na City of London. Šli smo mimo prvega londonskega mosta čez reko – London Bridge – in lomili vratove ob pogledu na The Shard, ki je najvišja stavba v Londonu. Učenci so nato imeli prosto za nakupovanje po Oxford Street.
3. dan: torek, 25. 2. 2025
Vreme nam je bilo tudi tretji dan naklonjeno. V sončnem Londonu smo si najprej ogledali Natural History Museum z ogromnim okostjem kita, dinozavri, raznolikimi kamninami in še in še.
Po prostem času je nastopil trenutek, ko so se učenci Osnovne šole Ig slikali z najbolj znanimi osebami sveta. Kdo ve, mogoče pa bo čez nekaj let v Madame Tussauds stala voščena lutka kakšnega Ižanca ali Ižanke. Leonardo DiCaprio namreč ni prepričal naših dveh razredničark.
Vrnili smo se do Temze, kjer nas je London Eye ponesel dovolj visoko, da smo si večmilijonsko britansko prestolnico pogledali še z drugačne – 135-metrske – perspektive.
Tretji dan so učenci že obvladali podzemni potniški promet, zato smo jim morali dati v izziv nekaj drugega – sloviti rdeči double decker avtobus, ki nas je pripeljal v bližino tržnice Covent Garden. Ker nas je v skupini okoli 50, smo zasedli kar dva dvonadstropneža. Učenci so imeli prosto za večerjo na že znanem trgu Leicester Square.
Večer se je končal z muzikalom Mamma Mia. Ne razkrijte tega staršem, ampak zaključil se je ob 22. uri, pot do hotela pa je trajala uro in pol, tako da so učenci šli spat kar pozno. Še dobro, da so po ekskurziji še vedno zimske počitnice.
4. dan: sreda, 26. 2. 2025
Po kratki noči smo pojedli zajtrk, spakirali še zadnje malenkosti v kovčke in z avtobusom odrinili do obmorskega mesta Brighton, znanega tudi kot London at Sea. Pričakalo nas je tipično britansko vreme – dež in veter, ki je obrnil kar nekaj naših dežnikov.
Pol kilometra dolg pomol Brighton Pier smo videli samo z obale, saj je bil ob prihodu zaprt. Znamenita je tudi palača, ki nas je za trenutek popeljala na potovanje v Indijo – dal jo je zgraditi kralj Jurij, ki so ga imenovali tudi the Gentleman of Europe.
Brighton šteje skoraj toliko prebivalcev kot Ljubljana, a smo se nahaji v mirnem delu polnem ozkih ulic in majhnih trgovin, kavarn in restavracij, popolnih za raziskovanje in potešitev lakote.
Popoldan smo odleteli z letališča Gatwick, zvečer pa prispeli na letališče Jožeta Pučnika. Sledila je še avtobusna vožnja do Iga, kjer so učence po štirih dneh pričakali starši. Upamo, da so učenci uživali na ekskurziji in da se bodo tudi v prihodnje udeleževali potovanj v tujino ter razširjali svoja obzorja.