Šolska knjižnica in NMSB ter MŠK
Spoštovani bralci!
Le kaj v naslovu pomenijo te »hude« kratice? Nacionalni mesec skupnega branja in Mesec šolskih knjižnic, seveda! Spet sta za nami dva »naporna« bralna meseca. Ne, saj se šalimo. Učencem smo postavili na knjižne police ogromno raznovrstnih knjig pa tudi knjižnih novosti, po katerih so posegali prostovoljno, razen kar se tiče domačega branja, seveda.
Pri urah nadomeščanja smo se v knjižnici pogovarjali o branju v javnem prostoru, saj je bila to letošnja tema NMSB, po naši debati so učenci narisali bralce, ki uživajo v branju v gozdnih in drevesnih hišicah, parkih, visečih mrežah, na plažah in še bi lahko naštevali.
V Mesecu šolskih knjižnic pa smo spoznavali poklic knjižničarja, urejenost in organizacijo naše šolske knjižnice in zaposlene v njej. Tema letošnjega MŠK je bila Šolske knjižnice povezujejo skupnost. Ali smo se povezali? Ja, takole bomo povedali: pri vseh obiskih učencev in učiteljev se ustvarjajo in krepijo medsebojni odnosi, pogovori med njimi pa tudi sodelovanja, si pomagamo pri učenju, skupaj izdelujemo slikovne predstavitve za govorne nastope, včasih nas obiščejo tudi bivši učenci.
Obeležili smo tudi 85. obletnico rojstva Jelke Reichman.
Učenci bralno-ustvarjalnega krožka so razmišljali o branju in se spraševali, zakaj sploh brati v teh časih. Pripravili so tudi plakate, ki lahko učence v knjižnici spodbujajo k branju.
V predpočitniškem tednu pa so bili nekateri učenci 6. in 7. razreda nagrajeni s povabilom na Noč v knjižnici. Tema našega druženja v knjižnici je bila reformacija in Primož Trubar. Učenci so pripravili razstavo, pisali pa so tudi prispevke za literarne natečaje.
Med dejavnostmi pa so si vzeli čas za pripravo večerjo s palačinkami in hrenovkami.
Sicer pa, dosti besedičenja, oglejmo si fotografije in si vsi skupaj zaželimo lepe jesenske počitnice in kot je ob koncu ure v knjižnici dodala tretješolka Zala: »Naj v jeseni zažarijo tudi knjige!«
Vaše knjižničarke in učiteljice slovenščine